Sivuston ylläpito:

kannonkiertajat-logo

Kanta-Hämeen AS-sarja

 

Suomen pitkäikäisin autourheilusarja käynnistyy toden teolla tiistaina 4.8., kun ohjelmassa on ensimmäinen syyskauden viidestä kisasta.  

Autosuunnistuksen harjoitusajosarja on kuulunut kantahämäläiseen kesään jo yli 50 vuotta. Koronavirusepidemian vuoksi sarjassa ajettiin kevätkaudella vain yksi kisa, ja osa keväälle suunnitelluista kilpailuista siirtyi elokuulle.  

Riihimäellä 9.6. ajetun sarja-avauksen jälkeen ohjelmassa on ensi tiistaina 4.8. Hämeenlinnassa ajettava Ahveniston AU:n kisa, jonka lähtö- ja maalipaikka on Ahveniston moottoriradan kahviossa. AAU:n kisan jälkeen sarjassa kilpaillaan Janakkalassa 11.8., Hyvinkäällä 18.8., Lopella 25.8. ja Lammilla 1.9.  

AS-sarjan kisoihin osallistuminen on helppo ja edullinen tapa päästä sisään autosuunnistuksen maailmaan. Harjoitusajoissa ei vaadita minkään seuran jäsenyyttä tai tutkintoja, ja aloittelijoiden E-luokassa osanottomaksu on vain 10 euroa/pari/harjoitusajo.   

AS sopii hyvin perheharrastukseksi, sillä kartanlukija voi olla ajokortiton ja alaikäinen. Kisasuoritus kestää 1–2 tuntia.  

AS-sarjassa ei peritä sarjamaksua, mutta silti luokkien parhaat palkitaan sarjan päätyttyä. Kilpailija voi ajaa haluamansa määrän osakilpailuja, mutta sarjan loppupisteisiin lasketaan kunkin kilpailijan neljä parasta suoritusta.  

Lisätieto tapahtumista ja sähköiset ilmoittautumiskaavakkeet löytyvät osoitteesta autosuunnistus.net.  

 

RiiUA 9.6.2020 tulokset
AAU 4.8.2020 ilmoittautuminen
TAUK 11.8.2020 ilmoittautuminen
HyUA 18.8.2020 ilmoittautuminen
LopUA 25.8.2020 ilmoittautuminen
LamUA 1.9.2020 ilmoittautuminen

 

Kanta-Hämeen autosuunnistussarjan kevään osakilpailut on peruttu, mutta suurin osa pyritään järjestämään elo-syyskuussa.


Suomen pitkäikäisimmän autourheilusarjan avauskisa suunnistetaan tiistaina 9.6. Loput Kanta-Hämeen AS-sarjan viisi kisaa ajetaan elo–syyskuussa. 

Autosuunnistuksen harjoitusajosarja on kuulunut kantahämäläiseen kesään jo yli 50 vuotta – ja perinne jatkuu myös poikkeusolosuhteissa. Koronavirusepidemian vuoksi sarja-avaus siirtyi noin kuukaudella, eikä kevätkaudella ajeta kuin Riihimäen UA:n 9.6. isännöimä kisa. 

AS-sarjan kisoihin osallistuminen on helppo ja edullinen tapa päästä sisään autosuunnistuksen maailmaan. Harjoitusajoissa ei vaadita minkään seuran jäsenyyttä tai tutkintoja, ja aloittelijoiden E-luokassa osanottomaksu on vain 10 euroa/pari/harjoitusajo.  

AS sopii hyvin perheharrastukseksi, sillä kartanlukija voi olla ajokortiton ja alaikäinen. Kisasuoritus kestää 1–2 tuntia.

AS-sarjassa ei peritä sarjamaksua, mutta silti luokkien parhaat palkitaan sarjan päätyttyä. Kilpailija voi ajaa haluamansa määrän osakilpailuja, mutta sarjan loppupisteisiin lasketaan kunkin kilpailijan neljä parasta suoritusta. 

Sarjan syyskausi käynnistyy näillä näkymin 4.8. Hämeenlinnassa Ahveniston AU:n kisalla. RiiUA:n ja AAU:n lisäksi osakilpailuja järjestävät Hyvinkään, Lammin ja Lopen UA:t sekä Turengin AUK.

 Ilmoittautuminen RiiUA:n 9.6.2020 osakilpailuun

 

Hämeenlinnan ympäristössä eli alueella Valkeakoski–Lammi–Hyvinkää–Loppi touko–syyskuussa ajettavan perinteisen autosuunnistussarjan markkinoinnissa otettiin jokunen vuosi sitten käyttöön perinteinen paperinen ”tolppamainos”. Suuren kysynnän vuoksi kyseisestä mainoksesta on ilmestynyt päivitetty versio kisavuodelle 2020.

Kyseessä on siis postmoderni tapahtumamarkkinointi, joka perustuu asiasta kiinnostuneiden henkilöiden aktiivisuuteen ja viitseliäisyyteen.

Toisin kuin nykyisin käytössä oleva internet- ja some-markkinointi, tolppamainosmarkkinointi tavoittaa myös sellaisia ihmisiä, jotka elävät normaalia elämää ja liikkuvat huoltoasemilla, kaupoissa, ostoskeskuksissa, työpaikoilla, seurojen kerhohuoneille jne.

Autosuunnistuksesta kiinnostuneiden henkilöiden toivotaan kopioivan ASjuliste2020.pdf (tämä on pdf-muodossa) tai ASjuliste2020.jpg (tämä on kuvana eli jpg-muodossa) löytyvää AS-sarjan mainosta A4- tai A3-koossa ja kiinnittävän sitä oman toimintaympäristöönsä.

Mainosta saa jakaa myös sähköisesti sähköpostilla, oman alueen Facebook-ryhmässä jne., ja sen saa sijoittaa seuran nettisivuille.

Mainoksen kiinnittämiseksi pitää tietyissä tapauksissa kysyä lupa.

Kanta-Hämeen AS-sarjan kisojen järjestäjät ovat kiitollisia kaikesta sarjan eteen tehtävästä markkinointityöstä! Autosuunnistus nousuun perinteisin keinoin!

 

JSN Gruve is designed by JoomlaShine.com